Przejdź do treści

2019/2020

Aktualności
Środa
13 listopada 2019
"POLAK MAŁY"
W miniony czwartek 7 listopada odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski, który został zorganizowany w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Piękna nasza Polska cała".Celem tego przedsięwzięcia jest kształtowanie postaw patriotycznych u dzieci, uwrażliwienie ich na piękno i tradycje naszej ojczyzny oraz kształtowanie tozsamosci narodowej u najmłodszych.
W konkursie wzięło udział 18 uczniów z klas I-III. Uczestników oceniało jury w składzie : p. Agnieszka Cyganiak, p. Anna Majewska - Gebler, p. Katarzyna Daszkowska. Oceniano staranną wymowę, panowanie nad oddechem, poprawna artykulację głosek, modulowanie głosem, wryginalność popisu recytatorskiego. Po długich naradach jury przyznało następujące miejsca  :
Klasy  I : I miejsce zajęła  Marta Pochopień kl.Ia - "Tu wszędzie Polska" Tadeusza Kubiaka; II miejsce - Wojtek Orzechowski kl. Ib - "Czym bedę" Władysława Bełzy.
Klasy II : I miejsce zajęła Agata Prosianowska kl.IIb - "Modlitwa polskiej dziewczynki" Władysława Bełzy; II miejsce - Jan Mataczyński kl. IIa - "Modlitwa za ojczyznę" Władysława Bełzy.
klasy III : I miejsce zajęła Maja Zwolankiewicz kl. IIIc - "Polska" E. Krystka Jonesa; II miejsce - Szymon Przymusiński kl. III c - "Jestem Polakiem" Tadeusza Kubiaka.
Wszyscy uczestnicy otrzymali wyróżnienia, a zwycięzcom nagrody i dyplomy wręczył Dyrektor Szkoły pan Marek Orzechowski.
Konkurs przygotowały panie  Ewa Słomkowska i Beata Klag. Sponsorami nagród  są pan Jerzy Chorośniak - księgarz z Mogilna i Rada Rodziców SzkoŁy Podstawowej nr 1 w Żninie.Środa
13 listopada 2019


W tegorocznym gminnym etapie Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego                                "Zapobiegajmy pożarom"
wzięło udział 77  uczniów, w tym 15  z naszej szkoły. Wszyscy otrzymali dyplomy
i nagrody za udział, zaś cztery dziewczynki odnotowały sukces.
Awans do etapu powiatowego uzyskały: Agata Owczarek Vb / opiekun  B.Różańska; Laura Błażejczak IIIb / opiekun I.Lisiecka; Justyna Walczak IIIc / opiekun J. Karamol;  Oliwia Ślipek IIb / opiekun E. Małecka /

                       GRATULACJE ! Życzymy powodzenia w dalszym etapie!


Wtorek
12 listopada 2019
ŚNIADANIE DAJE MOC !
Smacznego...
Jak co roku spotykamy się z warzywami i owocami, w związku z "EuropejskimDniem Zdrowego Jedzenia i Gotowania" oraz przypominamy o tym, że "Śniadanie Daje Moc".Wcześniej klasy losowały za jakie warzywo lub owoc się przebiorą. W tym roku przebieraliśmy się za owoce i warzywa
z Polski.
     Ia buraczki           IIa cebula          IIIa marchewki
Ib pomidory         IIb kalafior         IIIb gruszki
Ic śliwki               IIc dynia            IIIc ogórki
W naszym Menu specjalnością była sałatka warzywno-owocowa. Pierwszy  raz atrakcją była inscenizacja wiersza J.Brzechwy "Rzepka", w której występowali uczniowie z klasy IIIa  oraz zaproszeni nauczyciele. Narratorem była wychowawczyni klasy, pani Irena Lisiecka.Taka nauka na wesoło!
Uczniowie klasy 5a i 5b uczestniczyli w lekcji biologii, która różniła się od innych. I nie był  to, taki zwyczajny zbieg okoliczności. Na nasze zaproszenie odpowiedziała pani Smoter, mama jednego z uczniów. Czas też nie był przypadkowy, bo właśnie omawiamy tematy dotyczące różnych sposobów zdobywania pożywienia przez zwierzęta w tym   drapieżników. Na spotkanie z uczniami stawili  się  : puszczyk o imieniu Ola i wąż Duduś.
Ola mieszka w specjalnie zagospodarowanej dla niej wolierze. Jest drapieżnym ptakiem , pochodzącym z hodowli. Hodowanie takich ptaków to nie zabawa, ale ciężka lecz dająca wiele satysfakcji praca. Właściciele ptaka podzielili  się z nami informacjami na temat  sposobu odżywiania się, trybu życia i pielęgnacji, pokazali charakterystyczne dla tego ptaka wypluwki (niestrawione resztki pokarmu).
Dla ornitologów wypluwki są skarbem, mówiącym jaką dietę ptak trzyma, a także jaka sowa daną wypluwkę wyrzuciła z siebie.
Dzieci miały możliwość przyjrzeć się z bliska ostrym pazurom, szlarom , podejrzeć jej zakrzywiony dziób. Sowa w naturalnym środowisku cicho i bezszelestnie przemierza ciemną noc w poszukiwaniu ofiary, dlatego w klasie musiało być bardzo cicho. Bardzo ciekawe były wskazówki dotyczące naszego zachowania w sytuacji, gdy  na przykład na spacerze w lesie znajdziemy pisklaka. Tak zwany podlot jest pod ciągłą opieką swoich rodziców. Pod żadnym pozorem nie powinno się takiego ptaka zabierać ze sobą. Pamiętajmy też, że ptaki drapieżne w Polsce są pod ścisłą ochroną.Dzieci mogły spotkać się oko w oko z   ogromnym pająkiem,  na szczęście  zatopionym w żywicy.  Wreszcie nadszedł czas  na dusiciela Dudusia.
Wąż opuścił swoje terrarium, aby zaprezentować się nam w całej swojej okazałości. Pyton królewski najchętniej żywi się gryzoniami takimi jak myszoskoczek, a także jaszczurkami czy małymi ptakami. Jest jednym z najmniejszych pytonów występujących na świecie. Dorosłe osobniki osiągają długość od 120 do 180 centymetrów i wagę około 2-3 kilogramów. Nasz bohater był bardzo grzeczny wręcz tak spokojny, że nie zabrakło odważnych, aby go pogłaskać.
Do tego pokazał nam resztki wylinki. Linieniem nazywa się proces, kiedy wąż zrzuca wierzchnią warstwę skóry (wylinkę). Następuje on podczas wzrostu węża, gdy skóra staje się za mała, ponieważ nie rośnie wraz ze wzrostem ciała.
Na zakończenie spotkania podziękowaliśmy pięknie za moc wrażeń i ciekawostek na temat drapieżników.Otwarte buzie dzieci świadczyły o tym,jak bardzo były zafascynowane, bo nigdy nie miały sposobności być, tak blisko żywego drapieżnika.
Wtorek
12 listopada 2019

Mistrzostw Powiatu w piłce ręcznej dziewcząt - czytaj więcej

Piątek
8 listopada 2019


"Nasza pamięć, nasza wolność"

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli dzisiaj w apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
W czasie uroczystości mogli przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia z historii Polski, które doprowadziły do odzyskania niepodległości. Wspólnie odśpiewali Hymn Polski oraz Rotę. 11 listopada, to ważny dzień dla każdego Polaka, kiedy manifestujemy naszą miłość do Ojczyzny oraz wspominamy tych, którym zawdzięczamy naszą wolność. Apel przygotowali uczniowie klas 5c i 5d, pod opieką p.Patrycji Rossa-Domagały, p.Mirosława  Pilarskiego
p.Roberta Włóczyńskiego. Uroczystość uświetnił chór szkolny kierowany przez p.Beatę Różańską. Dekoracje wykonała p. Karolina Pietraszko-Kopczyńska. ZAPRASZAMY DO GALERII

Dokładnie o 11:11 na żnińskim Rynku  uczniowie wszystkich szkół w naszym miescie zatańczyli poloneza. Nie zabrakło i naszych przedstawicieli. Na szerszą relację zapraszamy  na stronę SU


Piątek
8 listopada 2019
                                             Mistrzostwa Gminy w piłce ręcznej dziewcząt - czytaj więcej


            
Środa
6 listopada 2019
SPOTKANIA MOTYLI KSIĄŻKOWYCH
Skończyła się piękna październikowa prawdziwie letnia pogoda, pochowały się motyle , a i nam przyszło pożegnać się z tymi skrzydlatymi bohaterami książkowymi. Wczoraj w naszej bibliotece odbyło się ostatnie spotkanie w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Tradycyjnie uczniowie wysłuchali czytanego przez panią Beatę Klag opowiadania, a następnie rysowali swoje wrażenia. Tak powstały piene obrazki, które mozna podziwiać w naszej galerii sufitowej.

 Zapraszamy do Klubu Czytających Motyli, a  więcej informacji i zdjęć na naszym blogu ( klik)

Środa
6 listopada 2019
ŚWIATEŁKO DLA ZAPOMNIANYCH


                                                                    
                                                                                                                                                                         więcej ...

Środa
6 listopada 2019
Człowieku podaj łapę!!!

Akcja Samorządu Uczniowskiego - więcej .....

Wtorek
5 listopada 2019
Zwycięska drużyna zawodów powiatowych w piłce ręcznej dziewcząt


                                         
                                                                                                           WIĘCEJ ....

Poniedziałek
4 listopada 2019
"Noc Świętych"
 
Tradycją naszego miasta stała się organizowana 31. X. w kościele pw. św. Floriana "Noc świętych". Jak i w poprzednich latach nasi uczniowie z klas III-V przyłączyli się do tego wydarzenia przygototwując krótki występ. W tym roku przebrani za świętych patronów i aniołów ukazali w wierszach i piosenkach drogę do Nieba. Widzowie  nagrodzili naszych artystów gromkimi oklaskami.
 
Opiekę nad dziećmi sprawowały p. Maria Śliwińska i p. Małgorzata Rynarzewska.Czwartek
31 października 2019

Mistrzostwo województwa trafia do Żnina!

                                Więcej ....

Środa
30 października 2019

ZE ŚWIĘTYMI SIĘ RADUJMY....

 
 Jak każdego roku pamiętamy o Uroczystości Wszystkich Świętych. Uczniowie klas I –IV przygotowali apel nawiązujący do powyższej uroczystości i Dnia Zadusznych. W wierszach i piosenkach podkreślili wagę dążenia do świętości, kultywowania pamięci tych którzy odeszli, modlitwy za nich. O pięknej polskiej tradycji nadchodzących świąt przypominał zorganizowany w szkole „Korowód Świętych”. Przebrani uczniowie przyszli na apel i zaprezentowali stroje wybranych patronów, świętych i aniołów. Na przebranych uczniów czekały w salach lekcyjnych słodkie upominki. Po przedstawieniu rozdano nagrody laureatom konkursu o tematyce misyjnej. Z okazji „Tygodnia Misyjnego” dla uczniów klas I –III zorganizowano w szkole konkurs „Misjonarze niosą światu Dobrą Nowinę” ( na konkurs wpłynęły 54 prace). Autorzy najpiękniejszych prac otrzymali dyplomy, zabawki i książki. Prace uczniów można podziwiać na wystawie zorganizowanej w holu szkoły. Nagrodzonym dzieciom pogratulowała Dyrekcja Szkoły  p. M. Kubanek.
 
Apel, Korowód Świętych i konkurs misyjny zorganizowała p. Maria Śliwińska a o oprawę muzyczną zadbała p. Beata Różańska z chórem szkolnym.


                              ZAPRASZAMY DO GALERII....

WYNIKI KONKURSU  PLASTYCZNEGO  DLA UCZNIÓW KLAS  I  - III:
 
„Misjonarze niosą światu Dobrą Nowinę”
 
I miejsce
 
Magdalena Nowak kl. II c
 Tymoteusz Ślęzak kl. II b
 Emil Speier – Ciesielski kl. III b
II miejsce
 Gabriela Świtała kl. III b
 Justyna Walczak kl. III c
 Miłosz Olejnik kl. II a
 III miejsce
 Dominika Kilińska kl. III b
 Adrianna Murawska kl. I b
 Igor Łuczka kl. II b
 Wyróżnieni:  Nicola Wojciechowska kl. II a, Miłosz Klag kl. I b, Lena Klag kl. III a,      Julia Lisiecka kl. II a, Adam Flejter kl. II c, Nadia Pawlak kl. II a, Julia Staniszewska kl. I c, Lucyna Mrozek kl. II a, Mateusz Chmielewski kl. III c, Julia Pochylska kl. II b, Karol Owczarek kl. I b, Filip Łuczyński kl. I a.
 
    GRATULACJE!
Skład komisji sprawdzającej prace: p. Małgorzata Kuliczkowska, p. Beata Klag, p. Natalia Wysocka, p. Natalia Zaręba –Napierała,
p. Ewa Kowalczyk,p. Anna Majewska-Gebler, p. Maria Śliwińska.

Piątek
25 października 2019
NASZE DZIEWCZYNY GÓRĄ!!!


                       zobacz więcej...


Włączamy się do ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne  postaci oraz wydarzenia.
Jutro, 25 października 2019 r. – ostatni piątek przed 1 listopada, wspólnie z uczniami będziemy wspominać i przypominać ważne osoby z naszego regionu .Czwartek
24 października 2019
Wystarczył jeden dzień i jedna godzina,
aby odruch serc naszych uczniów pomógł Kubusiowi
Kubuś wspólnie z innymi koleżankami i kolegami uczy się pilnie w klasie Ia. Niestety ma o wiele trudniej niż jego rówieśnicy. Cierpi na wiele różnych chorób, a teraz okazało się, że ma również problemy ze słuchem. Potrzebny jest mu specjalistyczny aparat z systemem FM, który wspomoże słyszenie i Kubuś z uwagą  niemal równą rówieśnikom będzie pracował na lekcjach.
Reakcja uczniów naszej szkoły o potrzebach kolegi była natychmiastowa. Samorząd Uczniowski wspólnie z opiekunem panem Dawidem Boguckim nagłośnił zbiórkę i dziś ruszyła akcja .
Po godzinie okazało się, że zebraliśmy 2000 zł, które zostanie przekazane na specjalne konto Fundacji "Dar Serca" w Żninie. Nie byłoby tej akcji i takiego odzewu, gdyby nie niewidzialna ręka pani Moniki Szafraniak, która jest nauczycielem wspomagającym i opiekującym się Kubą podczas lekcji. To pani Monika przygotowała plakaty, koszulki, plakietki.
Wszystkich, którzy chcieliby pomóc siedmioletniemu Kubusiowi w pokonywaniu trudnosci zachęcamy do przekazania darowizny na jego osobiste konto Fundacji "Dar Serca" w Żninie
36 8181 0000 0007 0540 2000 0012 z dopiskiem " na aparat słuchowy dla Jakuba Powalskiego"Wtorek
22 października 2019
IV miejsce w finale wojewódzkim kujawsko-pomorkich Igrzysk Dzieci
Wtorek                                                                                                                                                                      
15 października 2019                                                                  

SPOTKANIA MOTYLI KSIĄŻKOWYCH
Biblioteka szkolna zainicjowała cykl cotygodniowych  spotkań z kolorowymi motylami w rolach głównych. A wszystko to z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Nasi najmłodsi uczniowie podczas wizyt w bibliotece słuchają opowiadań, których bohaterami są motyle. Dzieci z wielka uwagą śledzą przygody tych delikatnych bohaterów, tym bardziej, że sytuacje czasami są bardzo trudnei budzące emocje.
Głośne czytanie dzieciom pobudza wyobraźnię, uczy myślenia, wzbogaca język, wspomaga pamięć. Po wysłuchaniu opowiadania dzieci  wykonują prace plastyczne z wykorzystaniem różnych technik.
Dzieła naszych młodych czytelników mozna ogladać w naszej podsufitowej galerii.
Zajęcia prowadzi pani Beata Klag.

 
                                                    więcej  na biblioteczne blogowanie                                                

Poniedziałek
14 października 2019
UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA PIERWSZOKLASISTÓW - ŚLUBUJEMY!
 
                                                                                        Zapraszamy do galerii
Poniedziałek
14 października 2019
Poniedziałek
14 października 2019

Sukcesem  zakończyły się nasze zmagania w VI  edycji
                        Powiatowego Konkursu  Plastycznego
         "PSZCZÓŁKI - NASZE PRZYJACIÓŁKI".
Na konkurs wpłynęło 427  prac.

I miejsce zajęła Bianka Pająk z kl. VIc (opiekun p.B.Różańska)
III miejsce zajęła Martyna Staniszewska z kl. VIIb (op. B.Różańska)

Wyróżnienia otrzymały:
Julia Wysocka VIb ( op.p. B.Różańska)
Agata Prosianowska IIb ( opiekun p. E.Małecka)
Lena Klag IIIb (op. p. I.Lisiecka)
Piątek
4 października 2019
Naszym najmłodszym uczniom minął pierwszy miesiąc w szkoleKLASA I A Z WYCHOWAWCZYNIĄ PANIĄ BARBARĄ LUBIKKLASA I B Z WYCHOWAWCZYNIĄ PANIĄ EWĄ SŁOMKOWSKĄKLASA I C Z WYCHOWAWCZYNIĄ PANIĄ EWĄ KOWALCZYK


Wtorek
1 października
„Bliżej Biblii w Miejskiej Bibliotece”
Uczniowie naszej szkoły z klas V i VI wraz z nauczycielami odpowiedzieli na zaproszenie Biblioteki Miejskiej w Żninie odwiedzając zorganizowaną w tej placówce wystawę historii Pisma Świętego.
   
W czasie naszej wizyty wysłuchaliśmy opowieści o powstaniu Biblii i obejrzeliśmy liczne rekwizyty związane z odległą historią przenoszenia Słowa Bożego na różnego rodzaju materiały. Po ciekawej wystawie oprowadzał nas pan Jarosław Gaudek.
Czwartek
26 września 2019
Daleka jest droga od zwyczajnej , sypkiej mąki przez puchate ciasto do pysznego,
chrupiącego chlebka...
     Przekonali się o tym uczniowie klasy 2a i 2b na spootkaniu z panią Moniką Bursztyńska i pania Karoliną Ziętek, które reprezentowały
                                                                      GS Rolnik Żnin.

Uczniowie wzięli udział w warsztatach poświęconych produkcji chleba, zobaczyli film o wszystkich etapach i tajnikach wypieku różnorodnego
pieczywa, pszennego, żytniego i mieszanego.Panie w bardzo przystępny sposób przedstawiły Nam jakie pieczywo powinniśmy jeść. Podały garść ciekawostek , prawd i mitów na temat spożywania pieczywa i tych dotyczących glutenu.

             
 Dużym zainteresowaniem cieszyło się ministoisko w wypiekami  pochodzącymi z piekarni GS Rolnik. Na zakończenie każde dziecko zostało              poczęstowane chrupiącym rogalem i słodką babeczką z wiśnią. Mniam !
 
Wszystko to z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Chleba, który przypada 16 października. Dziękujemy !

        

Poniedziałek
16 września 2019

Alternatywna lekcja wychowania fizycznego z ... Moniką Pyrek
W minionym tygodniu uczniowie starszych klas mieli niecodzienną okazję ćwiczenia tężyzny fizycznej w nowej hali sportowej, która została wybudowana przy Szkole Podstawowej nr 2 w Żninie. Przepiękna, świetnie wyposażona sala gimnastyczna może być obiektem zazdrości uczniów ze wszystkich szkół żnińskich.
W czwartek młodzież ćwiczyła pod czujnym okiem olimpijki skoku o tyczce Moniki Pyrek.
Monika  Pyrek to jedna z najlepszych polskich lekkoatletek w historii tej  dyscypliny specjalizująca się w skoku o tyczce. Na swoim koncie ma dwa  srebrne i jeden brązowy medal Mistrzostw Świata oraz dwa brązowe medale  Halowych Mistrzostw Świata, a także srebro Mistrzostw Europy i dwa brązy  Halowych Mistrzostw Europy. Jej kolekcja jest pełna medali z Pucharów  Europy, mistrzostw Polski, a także pobitych wielokrotnie (69 razy!)  rekordów Polski oraz tytułów (5 razy) najlepszej polskiej lekkoatletki  „Złote Kolce”.
Aż  czterokrotnie udało jej się zrealizować największe marzenie każdego  sportowca o udziale w Igrzyskach Olimpijskich (Sydney 2000, Ateny 2004,  Pekin 2008, Londyn 2012). Na swoje piąte Igrzyska (RIO 2016) pojechała  jako kandydatka do Komisji Zawodniczej MKOL.
Jej  sportowe sukcesy i międzynarodowe znaczenie znalazły też szczególne  ogólnopolskie uznanie. Prezydent Lech Kaczyński przyznał Monice Pyrek w  2009 r. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. (Źródło)

Lekcja była niecodzienna i sprawiła wszystkim ogromną radość. Sami zobaczcie ...
 


Środa
11 września 2019
Wolontariusze z Kolumbii i Indonezji gośćmi klasy językowej

7 września na zaproszenie pań Doroty Nowak i Rity Bigoszewskiej do Żnina przyjechali na pięć dni wolontariusze z fundacji Euroweek Szkoła Liderów: Margarita z Kalumbii oraz Romaito z  Indonezji. Wizyta była intensywnym kursem języka angielskiego, na którym uczniowie poznali kulturę krajów, z których pochodzą wolontariusze. Oprócz tego sami stali się żywą reklamą kultury polskiej oraz Pałuk, ponieważ opowiedzieli gościom  o świętach i obyczajach obchodzonych w Polsce. Konieczność porozumiewania się z wolontariuszami wyłącznie w języku angielskim wzbudziła w uczniach wiele emocji i niewątpliwie zmotywowała ich do jeszcze intensywniejszej pracy nad szlifowaniem języka.
W ten miły sposób uczniowie klasy językowej dowiedzieli się co to jest Euroweek i z pewnością chętnie wezmą udział w obozie językowym, który odbędzie się w marcu.
We wtorkowe popołudnie Margarita i Romaito spotkali się z uczestnikami zeszłorocznego obozu językowego uczniami klasy VIb i VIc.
Darmowy licznik odwiedzin
Wróć do spisu treści